Пригадую, як років тридцять тому бібліотека була для мене та моїх друзів справжнім острівком щастя, головним джерелом пізнання, найдосконалішою формою спілкування, втіленням найвибагливішої фантазії та сховищем неймовірних відчуттів.
Спостерігаючи за життям сучасних дітей та підлітків, стає прикро від того, що вони втрачають найцінніший дар книги – насолоду від процесу читання, разом із яким приходить усвідомлення та становлення особистості. Адже, за метафорою американської дослідниці Рудін Сімс Бішоп, книги – це "вікна, двері та дзеркала", через які людина пізнає себе і світ.
Звісно, скромна книгозбірня минулого, у якій завжди панувала тиша, ніяк не може конкурувати з яскравим кіберпростором, де діти мають змогу бути тим, ким хочуть та, щойно щось піде не так, просто натиснути кнопку виходу. Сьогодні 45% підлітків почуваються щасливішими у віртуальному світі, ніж у своєму повсякденному житті, б'ють на сполох британські дослідники.
На мою думку, книга здатна змінити такі тривожні тенденції. Адже саме вона є вагомою та необхідною формою естетики і комунікації сучасного читача. Але для того, щоб книга стала найулюбленішим хобі тінейджерів, потрібно докласти чимало зусиль.
Я впевнена, що у сучасній школі бібліотека може стати живим центром комунікації підлітків, інформаційно-культурним центром, платформою для генерації та реалізації дитячих ідей. Адже шкільна бібліотека зазвичай є першою сходинкою у становленні справжнього читача, книголюба.
Як на мене, підліток прийде тільки тоді до бібліотеки, коли книгозбірня буде мати власне обличчя, привабливий імідж та запропонує читачеві щось цікавіше, ніж комп’ютерні ігри. Настав час рішучих змін і сміливих експериментів, пошуку нетрадиційних ідей і можливостей, упровадження інноваційних форм, методів і технологій, виходу за рамки стереотипів звичної книгозбірні.
Тож вважаю, що шкільна бібліотека повинна впроваджувати передовий досвід найкращих промоутерів і таким чином адекватно реагувати
Бібліотека – центр формування компетентного читача
Прищепіть людині смак до читання
і дайте можливість читати,
і ви зробите її щасливою.
Сер Джон Хершел
Справді, якісна книга дарує дитині відчуття щастя, адже вона вчить краще розуміти і бачити навколишній світ, людей, а найголовніше, самого себе. Але для того, щоб сучасна молодь відчула насолоду від спілкування з книгою, вона повинна володіти уміннями та навичками читацької культури. Саме тому головною метою бібліотеки нового формату вважаю формування читацької культури сучасного учня, яке відбувається під час проведення бібліотечних уроків та заходів.
У цьому допомагає розроблена програма «Формування інформаційної культури читача», затверджена на раді інформаційно-методичного центру управління освіти і науки м. Івано-Франківська 27. 01. 2011 р. (Протокол №1), котра була апробована в школах м. Івано-Франківська.
Акцент у програмі зроблено на інноваційні форми і методи проведення занять, які представлено в авторському посібнику «Інформаційна культура читача. Програма для учнів 6-7 класів». Програма включає в себе такі розділи:
1. Історія виникнення і розвитку книги та друкарства
2. Історія виникнення і розвитку бібліотек
3. Довідково-бібліографічний апарат сучасної бібліотеки
4. Робота з книгою та іншими джерелами інформації
5. Знайомство з літературними родами та жанрами
6. Моя улюблена книга
Формування читацької культури школярів неможливе без вивчення читацьких інтересів. Саме таким чином можна довідатись про те, якою саме хочуть бачити сучасну бібліотеку її безпосередні читачі та якою літературою слід наповнювати фонди книгозбірні.
Упродовж 2013-2014 н. р. та 2014-2015 н. р. у ЗШ І-ІІІ ст. № 6 ім. І. Ревчука проводилося моніторингове дослідження читацької активності учнів 6-7-их класів.
Мета дослідження: відстеження динаміки розвитку читацьких інтересів підлітків упродовж двох навчальних років; вивчення ефективних механізмів діяльності бібліотеки щодо залучення учнів до систематичного читання художньої літератури та впровадження інноваційних методів.
У моніторингу взяли участь 49 учнів (91%).
Аналізуючи відповіді учнів, можна зробити висновки, що для сучасного читача бібліотека нового формату – це:
- наявність у фондах бібліотеки сучасної літератури відповідно до віку учня;
- доступ до мережі Інтернет, проведення заходів із мультимедійним супроводом;
- спілкування з авторами улюблених книг;
- атмосфера довіри та поваги до особистості читача.
Відкриттям стало те, що підліткам найбільше імпонує професіоналізм, доброзичливе та людське ставлення бібліотекаря, його моральна підтримка, чого зараз дуже бракує в суспільстві.
На думку учнів, котрі взяли участь в експрес-опитуванні, важливе місце в популяризації дитячого читання посідає привабливий вигляд приміщення бібліотеки, його сучасний дизайн, технічне наповнення.
Саме тому спільно з батьками, учнями та адміністрацією школи ми створили неповторний затишок і комфорт для наших користувачів. До послуг читачів у бібліотеці працює Інтернет з відкритим доступом до WI-FI, проведено стаціонарний телефон, є принтер, мультимедійний екран, комп’ютер, створено медіатеку з навчальними та розважальними дисками, придбано нові стелажі та круглий стіл, здійснено поточний ремонт. На допомогу вчителю створено електронну скриньку мультимедійних презентацій, електронних підручників, художньої літератури, навчальних фільмів, мультфільмів, буктрейлерів, авторських творів учнів та педагогів.
Щоб покращити інтер’єр читальної зали, ми організували у бібліотеці відкритий доступ до книжкових полиць, які оформили інтерактивними виставками, м’якими іграшками казкових героїв, яскравими постерами.
Разом із батьківською громадськістю ми застосували оригінальні дизайнерські рішення в оформленні дверних та віконних рам. Так, у бібліотеці з’явився «камін» та «книжкова шпаківня».
Цікавими для учнів є підсумкові уроки з основ бібліотечно-бібліографічної грамотності, такі як «Будь в тренді! Читай українське!» та урок-презентація «Моя улюблена книга», під час яких відбувається батл цікавих книг. Кожен учасник, переглядаючи буктрейлери, зачитуючи анотації літературних новинок, обирає свою книгу для читання та розповідає про неї своїм одноліткам, «захищає» її.
на виклики сьогодення. Адже промоція – це комплекс заходів і засобів, за допомогою яких бібліотека має можливість заявити про себе, про свою діяльність та потреби. Завдяки промоції про бібліотеку може почути кожен, починаючи від найменших школярів, закінчуючи бібліотеками інших країн світу.